Doğru Bir Espresso Nasıl Yaparım?

tıklaCafelerimizde bar bölümünde hazırladığımız içeceklerin birçoğu espresso kullanılarak yapılır. Espressomuz ve diğer içeceklerimizin düzgün olması için espressomuzun kusursuz ve standartlara uyması lazım.
Öncelikle doğru bir espressonun, kullandığımız ekipmanlar ve makinaların kalitesi sayesinde daha da kusursuz olacağını unutmayın.
Bu, grinder’dan (öğütücü) başlar, tamper ile devamı gelir son olarakta espresso makinası ile sonlanır.
kahve değirmeni
Grinderınız ne kadar üst segment olursa, öğütülen kahve tanelerinin boyutları birbiri ile aynı olacak ve espressonuz akarken bazen hızlanıp seyrekleşmeyecek. Sonrasında templeme işlemi, yani porta filtremize (kaşığımıza) koyduğumuz kahveyi templeme (sıkıştırma) işlemi. Bu işlemi de demir tamper kullanmanızı tavsiye ederim . Pilastik temper kullanmamakta fayda var. Çünkü metal ile daha doğru neticeler alınıyor.
Tamperimiz ile kahvemize uygulayacağımız yaklaşık 15 kg basınç ile sıkıştırdıktan sonra espresso makinamızın grup kafalarını temizlemek için flaşlama dediğimiz işlem, yani suyu boşa akıtılması lazım. 1-2 saniye kadar. Sonrasında porta filtremizi makinamıza yerleştirip iyice sıkıştırıyoruz. Ve hemen düğmemize basarak akışı başlatıyoruz. Ve kahve makinası p bar basınçla kahveye sıcak su basacak. Bu zaman zarfında aynı esnada kronometremizinde düğmesine basıyoruz. Standart bir kahve yapabilmeniz için zaman önemli. 24-30 saniye arasında 30-32 ml espresso almamız lazım. Eğer bu şartlara uyuyorsa o zaman espressomuz doğru bir espressodur.
espresso makinesi
Lakin yürmidört saniyeden önce akmışsa otuz ml espressomuz, doğru demlenmedi demektir. Yavan bir tat alırız. otuz saniyeden daha sonra olmuşsa bu kez acı bir tat alırız. Bunların çeşitli sebepleri vardır.
Yirmidört saniyeden önce dolduysa
• Sıkıştırma işlemini doğru yapamadık demektir.
• Espresso makinamızın basıncı yüksektir.
• Ya da değirmenimiz çok kalın öğütüyordur.

30 saniyeden daha geç dolduysa
• Templeme işlemini doğru yapamadık demektir.
• Espresso makinamızın basıncı düşüktür.
• Ya da değirmenimiz çok ince öğütüyordur.
Sorunları Çözme
Öncelikle espresso makinamızın 9 bar basınç uyguladığından emin olun. Eğer 9 bar basınçtan az veya çok basınç uyguluyorsa, teknik servisten yardım isteyin. Basınçtan emin olduktan sonra doğru templeme çok önemli. 15 kilo basınç uygulayacak şekilde elinizi alıştırın. Bu işlemden de şüpheniz yoksa öğütücü kontrolü yaparak doğru akışı gerçekleştirebilirsiniz.
Şayet grinder kahveyi kalın öğütüyorsa, inceltip tüm işlemleri baştan kronometre ile tekrar yapın. Doğru ayarı yakalayana kadar. Öğütücü buradan markasına ve çeşidine göre ayar yerleri değişiklik gösterir.
Şayet öğütücünüz ince öğütüyorsa da ayar yerinden düzeltin. Bu işlemleri denemekten korkmayın bir barista’nın bilmesi gereken konuların en başında gelir. Çünkü çekirdek değişikliği olsun ortam şartları olsun öğütücü ayarını sık sık ayarlamak lazım.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “Doğru Bir Espresso Nasıl Yaparım?”

Leave a Reply

Gravatar